(zúžení žaludku, sleeve resekce)
Rukávovitá resekce žaludku, tzv. tubulizace žaludku, je bariatrická operace, při které se zmenší žaludek o 70 až 85 %. Provádí se laparoskopicky přes několik malých řezů, kterými se do břicha zavádějí operační nástroje. Zákrok trvá přibližně 60 minut. Při operaci se žaludek podélně přeřízne a sešije se tak, že vznikne trubice/rukáv. Odtud také pochází název této operace. Pacienti jsou po operaci pečlivě sledováni a v nemocnici zůstávají průměrně 3 dny.
Tubulizace je restrikční operace – spočívá tedy ve zmenšení kapacity žaludku. Má ale také hormonální složku. Při operaci se odstraňuje část žaludku, která se roztahuje a ve které jsou umístěné buňky vytvářející tzv. hormon hladu (ghrelin). Proto se díky operaci sníží, nebo zmizí pocit hladu nalačno. Díky zmenšení žaludku pacientům postačují výrazně menší porce jídla a po operaci tedy rychle hubnou.
Tato operace je nevratná a pacientům po ní nezůstává v těle žádný cizí materiál (na rozdíl od bandáže žaludku). To snižuje riziko pozdních pooperačních komplikací. Přesto má tento zákrok určitá rizika – k nejčastějším komplikacím patří tzv. leak, tedy netěsnost v místě sešití stěny žaludku a následný zánět pobřišnice. Mezi pooperační komplikace patří také vznik abscesu. Tyto problémy se týkají přibližně 1–5 % pacientů a vyžadují dlouhodobou léčbu.
Kvalita života se po tubulizaci žaludku výrazně zlepšuje. U části pacientů může po několika letech dojít opět k nárůstu hmotnosti a rozvoji obezity, proto je doživotní dodržování zdravého životního stylu po operaci zásadní. Pokud se po operaci objeví příznaky refluxní choroby jícnu, dobře reagují na léčbu pomocí léků nazývaných blokátory protonové pumpy.