Vy se ptáte, odborník odpovídá

Proč nedělat plikace?

Plikace se nyní již celosvětově nedoporučuje pro její nízkou efektivitu. Pokud pacient podstoupí celkovou anestezii, měl by se zvolit takový výkon, který pacientovi v dlouhodobém horizontu pomůže.

Doporučuje se před výkonem držet dietu?

Studie jasně neprokázaly, že přísné diety před výkonem nenapomáhají výkonu. Nicméně těsně před operací cca 14 dní je lepší, když se přejde na nízkosacharidovou dietu a to proto, že dojde k redukci velikosti jater, které nám mohou při operaci překážet

Můžu se před výkonem objednat na transfúzi?

Ano, před výkonem je možné si v nem. Hořovice domluvit schůzku na transfuzním oddělení a nechat si odebrat svou krev, kterou je pak možné při potřebě použít.

Provádí se během výkonu transfúze?

Při každé operaci je riziko krvácení, není tomu jinak ani u bariatrické operace. Pokud dojde k poklesu krevního barviva Hb (Hemoglobin) jak při operaci, tak po operaci, podáme transfuzní přípravek (krev).

Měl by se po výkonu brát protein?

Ano, protein je nejdůležitější živina, která je po operaci potřeba. Doporučujeme doplňovat protein v množství 70 g na den. 

Pokud nemůžu laktózu, mohu hrachový či hovězí protein? 

Ano, pokud je alergie nebo nesnášenlivost na laktózu, je možné protein s obsahem laktózy nahradit jakýmkoli, který tolerujete.

Jaká je platnost vyšetření před výkonem?

Pokud se bavíme o tz. „bariatrickém kolečku", tak vyšetření by nemělo být starší jeden rok. Pokud se bavíme o předoperačním vyšetření, tak vyšetření je platné 14 dní.

Kdy mohu po výkonu začít cvičit?

Fyzická aktivita po výkonu je vítána, nicméně jen ve formě chůze. Aktivní cvičení doporučujeme nejdříve 3-4 týdny od operace, aby v jizvách po operaci nedošlo ke vzniku kýly.

Jaké jsou typy bariatrických operací?

Hlavní typy operaci u nás jsou SLEEVE GASTREKTOMIE nebo BYPASSOVÁ operace
Více o výkonech naleznete na www.mojelecbaobezity.cz

Je operace věkově omezena?

Jako takové je omezení při dolní hranici, tedy 18 let, a na druhé straně cca 65 let. Nicméně věk je jenom číslo a pokud je pacient v dobrém zdravotním stavu, nemá tedy vážná přidružená onemocnění, je možné operovat i starší pacienty.

Proč je k operaci nutný psychologický posudek?

Je to z důvodu, abychom si byli jisti, že si pacient uvědomuje veškeré komplikace a následky, které mohou po operaci nastat. Dále je pak nutné zjistit, zda pacient netrpí poruchou příjmu potravy, jako třeba záchvatovité přejídání... atd. Důležitým faktorem je i celkový psychický stav pacienta.

Jak dlouho trvá, než se dostanu na operaci (od první návštěvy až po zákrok)?

V Hořovicích se pohybujeme v rozmezí 3-4 měsíce. Plánovat operaci začneme až obdržíme výsledky všech vyšetření, která jsou potřebná absolvovat v rámci „kolečka". Někdy mohou být objednávací doby na potřebná vyšetření časově náročné.

Řeší se při operaci těsnost spojů?

Těsnost spojů se provádí při operaci na žaludku nebo na střevě. Tyto spoje se kontrolují jak před úplným koncem operace, tak i následující den pomocí RTG vyšetření, polykací akt.

Jaké mikroživiny by se určitě měly suplementovat (minerály, vitaminy)?

Nejdůležitěji jsou vitaminy, a to z řady B, D a A. Dále je velice důležité doplňovat železo.

V čem pacienti nejčastěji chybují?

Pokud hovoříme o tom, že pacienti chybují a začnou přibírat na váze po bariatrické operaci, je to hlavně proto, že přijímají vysokoenergetickou stravu, bohatou na cukry. Pokud se takto pacienti stravují, tak jim ani bariatrická operace nepomůže.

Jak dlouho trvá hospitalizace, kdy mohu zpět do práce?

V nemocnici Hořovice hospitalizace trvá po dobu 3 nocí. Pokud nenastanou komplikace, do pracovního procesu je možné se vrátit v průměru po 3-4 týdnech, nicméně záleží na konkrétní profesi.

Budu mít cévku?

Močový katetr se během operace nezavádí.

Zhubnu?

Ano, po každé bariatrické operaci zhubnete. Našim cílem je, aby pacient po operaci dosáhl BMI 30. Je však potřeba si uvědomit, že bariatrická operace je jen berličkou, která vám pomůže bojovat s vaší váhou.

Jaký je význam robota?

Studie prokázaly, že robotická bariatrická operace není lepší, bezpečnější, lehčí nebo snad dokonce i účinnější než klasická laparoskopická operace. Pokud Vám někde budou tvrdit, že tomu tak je, jde jen o marketingový tah.