Výživa po bariatrické operaci

Bariatrická operace vám pomůže efektivně hubnout, ale nutnou podmínkou redukce hmotnosti je vyvážený jídelníček. Nerespektování výživových doporučení v časném pooperačním období může vést k závažným komplikacím. V pozdějším období může být porušování diety příčinou nedostatečného poklesu hmotnosti, nebo dokonce opětovného přibírání na váze.

 

Na následujících řádcích se nebudeme zabývat stravou v pooperačním období, ale podíváme se, jak má vypadat váš běžný jídelníček.

Co je důležité?

  • pečlivé odměřování velikosti porce na 150 ml (pozor, nezaměňte ml za gramy, není to totéž!)
  • jíst pravidelně 5x denně, dodržovat pauzu mezi jednotlivými jídly 3 hodiny
  • vyvarovat se jídla i v malém množství mezi jednotlivými porcemi
  • tekutiny přijímat odděleně od pevné stravy (rozestup před jídlem 30 a po jídle 60 minut), tekutiny popíjet, nepít najednou objem větší než 150 ml
  • pečlivě kousat, nehltat, jíst a pít pomalu
  • vyvarovat se doplňků stravy nebo potravin s vysokým obsahem rozpustné vlákniny (psyllium, chia semena)
  • nekonzumovat potraviny s vysokou energetickou hodnotou a nízkou hodnotou nutriční (fast food, sladkosti, nutella, koblihy, uzeniny, tučná masa atp.)
  • nepít slazené nápoje
  • nepřehánět to s alkoholem
  • dbát na dostatečný příjem bílkovin (denní příjem bílkovin by měl být alespoň 60 g)
  • dbát na pestrý jídelníček
  • v případě malabsorpčních zákroků důraz na celoživotní substituci multivitaminovými preparáty, vápníkem, železem, vitaminem K a vitaminem D

Bílkoviny

Z hlavních živin je nutné věnovat největší pozornost bílkovinám.

Příjem bílkovin bývá nízký zejména v prvním roce po operaci, kdy je redukce hmotnosti nejvyšší. Nedostatek bílkovin ve stravě pak může vést k pocitům hladu a ve výsledku k porušování redukčního režimu. Projevem dlouhodobějšího nedostatečného příjmu bílkovin je únava, otoky, zhoršené hojení ran a vypadávání vlasů. Mírné vypadávání vlasů je sice v prvních měsících po bariatrické operaci normální, pokud ale přetrvává i po 6 měsících od zákroku, je třeba myslet na deficit proteinů. Rizika plynoucí z nedostatečného příjmu bílkovin se zvyšují při stavech spojených se zvýšenou potřebou bílkovin, jako je například těhotenství nebo závažnější infekce.

Podle současných doporučení by měl minimální příjem bílkovin činit 60 g/den a až 1,5 g/kg ideální tělesné hmotnosti, v individuálních případech až 2,1 g/kg ideální tělesné hmotnosti. V případě biliopankreatické diverze je minimální doporučený příjem bílkovin 90 g, lépe však 120 g/den.

Doporučeného příjmu bílkovin není snadné dosáhnout, a to z několika důvodů. Obsah bílkovin je v mnohých potravinách nízký. Příčinou nedostatečného příjmu bílkovin může být i laktózová intolerance vedoucí k vyřazení mléčných výrobků z jídelníčku. Zajištění adekvátního příjmu bílkovin může být problematické u osob, které z různých důvodů odmítají maso nebo nekonzumují ryby či mléčné výrobky. V případě, že není možné dosáhnout optimálního množství bílkovin z běžných zdrojů, jsou řešením doplňkové proteinové nápoje, tyčinky a modulární dietetika (např. Protifar, Fresubin® protein powder). Doplňky bílkovin (v množství alespoň 30 g/den) mohou napomoci dosáhnout odpovídajícího příjmu bílkovin v prvním období po operaci. Velmi důležitá je spolu s množstvím bílkovin i jejich kvalita. Vhodnými zdroji bílkovin jsou vejce, maso, tvrdé sýry, luštěniny, sójové výrobky, případně proteinové doplňky stravy na bázi syrovátky.

Tabulka: Obsah bílkovin ve vybraných potravinách rostlinného i živočišného původu

Druh potraviny

Obsah bílkovin (100 g)

Brokolice

4,4

Celozrnné pečivo

9-10

Cottage sýr

13

Čočka (v suchém stavu)

27

Eidam 30 % t.v.s.

27

Játra (průměr)

17

Jogurt

4-5

Jogurtové mléko, mléko, kefír

3

Mandle

17,5

Maso, ryby

(15) 20-23

Mouka bezlepková Jizerka

3,7

Rýže natural

7,5

Skyr

10

Šunka nejvyšší jakosti

17

Tofu

15,5 – 16,5

Tvaroh polotučný (kostka)

18

Tvaroh polotučný (vanička)

10

Tvrdý tvaroh

28

Vejce

11

 

Pomůcky pro sestavení vyváženého jídelníčku

Lepší představu o podobě vyváženého jídelníčku po bariatrické operaci pomáhá nastínit tzv. bari-talíř. Ukazuje, jakým způsobem by měla být porce o objemu 150 ml rozdělena na dezertním talíři. S ohledem na zvýšený příjem bílkovin by polovinu talíře měly zaujímat potraviny bohaté na bílkoviny, o druhou půlku se dělí sacharidy a zelenina. Častá je tendence zcela vyřazovat obiloviny a výrobky z nich ze stravy, má to však svá rizika. Především celozrnné obiloviny jsou zdrojem nerozpustné vlákniny, která příznivě působí na zažívání a jsou rovněž zdrojem bílkovin. Dalším důvodem pro zařazování obilovin je obsah vitaminů B skupiny. Z tuků mají být upřednostňovány tuky s převahou mono a vícenenasycených mastných kyselin (řepkový, olivový olej, oleje z ořechů a semen, rybí tuk).


zpět do sekce Co vás dále zajímá